Voormalig FC Den Bosch-coach Nol de Ruiter is op 21 mei op 85-jarige leeftijd in zijn woonplaats Houten overleden. Volgens zijn familie was zijn gezondheid ‘broos, maar is hij waardig gestorven’. In zijn lange trainerscarrière was Nol de Ruiter bij twee interlands bondscoach van Oranje. Bovendien was hij als assistent van Rinus Michels betrokken bij het in 1988 behaalde Europees Kampioenschap.
FC Den Bosch was in 1974 de eerste club in het betaald voetbal waar Nol de Ruiter als hoofdcoach de verantwoordelijkheid droeg. In 1972 kwam hij naar De Vliert als assistent van Jan Remmers met wie hij eerder had samengewerkt bij NEC Nijmegen. Bij FC Den Bosch was Nol de Ruiter tevens coach van het tweede elftal waaruit diverse talenten doorstroomden naar het eerste.
In januari 1974 werd Nol de Ruiter op 33-jarige leeftijd hoofdcoach. Hij volgde Jan Remmers op die het parttime trainerswerk niet langer kon combineren met zijn baan bij een bank. Onder De Ruiter eindigde FC Den Bosch achtereenvolgens op de zeventiende plaats en twee keer als tiende in de Eerste Divisie.
Debuut Gerard Aichorn
Voor zijn komst naar FC Den Bosch was Nol de Ruiter werkzaam bij amateurclub Leerdam Sport waar hij Gerard Aichorn op 16-jarige leeftijd in het eerste elftal liet debuteren. Met zijn overgang naar FC Den Bosch in 1972 kwam Aichorn met hem mee. “Voor mij was het een fijne trainer, maar hij kon ook hard zijn. Op mijn eerste training bij Leerdam Sport werd ik meteen weggestuurd”, aldus Aichorn, die tot 1988 bij FC Den Bosch speelde. Ook de Utrechters Wessel van den Bosch en Herman Vreeburg werden door Nol de Ruiter – oud-speler van DOS Utrecht – naar De Vliert gehaald.
Europees Kampioen met Oranje
In 1976 koos de Nol de Ruiter voor Cambuur Leeuwarden. Zijn grootste successen beleefde hij met FC Utrecht, in 1985 met het winnen van de KNVB-beker en een jaar later met het halen van Europees voetbal. In 1987 trad De Ruiter als assistent-bondscoach en coach van Jong Oranje in dienst van de KNVB. Op het EK van 1988 was hij de eerste assistent van Rinus Michels. In 1990 verving De Ruiter bij twee interlands bondscoach Thijs Libregts die door de spelers niet werd gepruimd. Als secondant van Leo Beenhakker maakte hij vervolgens het WK van 1990 mee. Later was De Ruiter ook nog een jaar bondscoach van Egypte. Zijn laatste club als coach was in 1997 FC Utrecht.
FC Den Bosch wenst alle familie en vrienden van Nol de Ruiter veel sterkte toe in deze moeilijke tijd.
Nol de Ruiter (links) naast bondscoach Rinus Michels tijdens het gewonnen EK van 1988. (Foto: Nationaal Archief)